کتابچه، فراتر از یک کتاب

راهنمای نصب اندروید استودیو در ویندوز و لینوکس

با توجه به اینکه کتابچه یک سورس است، ما برای اجرای آن به یک محیط توسعهٔ یکپارچه (Integrated Development Environment یا IDE) نیاز داریم. کتابچه بر بستر اندروید استودیو (Android Studio) که محصولی رایگان و متن‌باز از شرکت نام‌آشنای گوگل توسعه یافته. این IDE در سال ۲۰۱۳ برای توسعه و ساخت برنامه‌های سیستم‌عامل اندروید معرفی شد. البته با توجه به اینکه اندروید استودیو برپایهٔ IntelliJ IDEA شرکت JetBrains است، شما می‌توانید از آن IDE نیز برای اجرای کتابچه استفاده کنید اما از آن‌جا که اندروید استودیو به‌صورت اختصاصی برای اندروید سفارشی‌سازی و بهینه شده، بهتر است از اندروید استودیو استفاده کنید.

نیازمندی‌های اندروید استودیو

اندروید استودیو ۴٫۲٫۱ (آخرین ویرایش اندروید استودیو در زمان نگارش این راهنما) به رایانه‌ای با ویژگی‌های زیر برای اجرا نیازمند است:

ویندوز

 • ویرایش ۶۴بیتی مایکروسافت ویندوز ۸/۱۰
 • معماری پردازنده x86_64؛ نسل ۲ پردازندهٔ Intel Core یا جدیدتر، یا پردازندهٔ AMD با پشتیبانی از Windows Hypervisor
 • ۸ گیگابایت رم یا بیشتر
 • حداقل ۸ گیگابایت حافظهٔ موجود (برای اندروید استودیو، Android SDK و شبیه‌ساز اندروید)
 • حداقل وضوح صفحه‌نمایش ۱۲۸۰×۸۰۰

لینوکس

 • هر توزیع ۶۴بیتی لینوکس که از Gnome، KDE یا Unity DE پشتیبانی می‌کند
 • کتابخانه GNU C (glibc) ویرایش ۲٫۳۱ یا بالاتر.
 • معماری پردازنده x86_64؛ نسل ۲ پردازندهٔ Intel Core یا جدیدتر، یا پردازندهٔ AMD با پشتیبانی از AMD Virtualization (AMD-V) و SSSE3
 • ۸ گیگابایت رم یا بیشتر
 • حداقل ۸ گیگابایت حافظه موجود (برای اندروید استودیو، Android SDK و شبیه‌ساز اندروید)
 • حداقل وضوح صفحه‌نمایش ۱۲۸۰×۸۰۰

مک

 • MacOS نگارش ۱۰٫۱۴ (Mojave) یا بالاتر
 • تراشه‌های مبتنی بر ARM، یا نسل ۲ پردازندهٔ Intel Core یا جدیدتر با پشتیبانی از Hypervisor.Framework
 • ۸ گیگابایت رم یا بیشتر
 • حداقل ۸ گیگابایت حافظه موجود (برای اندروید استودیو، Android SDK و شبیه‌ساز اندروید)
 • حداقل وضوح صفحه‌نمایش ۱۲۸۰×۸۰۰

راهنمای نصب

نصب اندروید استودیو بسیار سریع انجام می‌شه و پیچیدگی زیادی نداره. پیش‌از آغاز مطمئن بشید که تحریم‌های نرم‌افزاری رو دور زدید و از یه اینترنت پایدار و پرسرعت برخوردار هستید.

دانلود اندروید استودیو

روی اینجا کلیک کنید تا برگهٔ دانلود اندروید استودیو براتون باز بشه:

روی دکمهٔ سبز رنگ Download Android Studio کلیک کنید تا پنجرهٔ شرایط و ضوابط دانلود باز بشه:

به پایین پنجره اسکرول کنید و گزینهٔ I have read and agree with the above terms and conditions رو تیک بزنید تا دکمهٔ دانلود فعال و رنگش هم سبز بشه و بعد روی دکمهٔ دانلود کلیک کنید تا فرآیند دانلود آغاز بشه:

حجم اندروید استودیو ۴٫۲٫۱ برای ویندوز برابر با ۹۳۱ مگابایت، برای لینوکس برابر با ۹۵۱ مگابایت و برای مک برابر با ۹۳۶ مگابایت است و با توجه به حجم بالای اون ممکنه فرآیند دانلود چند دقیقه‌ای طول بکشه پس صبور باشید 🙂

نصب خود اندروید استودیو در هر سیستم‌عامل متفاوته اما پیکربندی اون در همه سیستم‌عامل‌ها یک‌سانه. ابتدا اندروید استودیو رو بسته به سیستم‌عامل نصب می‌کنیم و سپس به‌صورت جدا اون رو پیکربندی می‌کنیم.

نصب اندروید استودیو در ویندوز

توی ویندوز به دو روش می‌تونیم اندروید استودیو رو نصب کنیم:

روش ۱: با فایل نصبی (.exe)

روی فایل .exe که دانلود کردیم دوبار کلیک می‌کنیم تا اجرا بشه (نیازی به دسترسی ادمین نیست):

روی Next کلیک می‌کنیم تا صفحه انتخاب کامپوننت‌ها باز بشه:

اینجا می‌تونیم انتخاب کنیم که آیا دستگاه مجازی اندروید (Android Virtual Device یا AVD) یا همون شبیه‌ساز اندروید هم نصب بشه یا نه. اگه می‌خواهید از شبیه‌سازهای دیگه مثل جنی‌موشن استفاده کنید یا از گوشی برای اجرای برنامه‌هاتون استفاده کنید، می‌تونید تیک Android Virtual Device رو بردارید. دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

حالا مسیر نصب اندروید استودیو رو مشخص می‌کنیم و دوباره روی دکمهٔ Next کلیک می‌کنیم:

در این مرحله باید یه اسم برای میان‌بر اندروید استودیو در منوی استارت انتخاب کنیم. اگه نمی‌خواهید میان‌بری به منوی استارت اضافه بشه، گزینهٔ Do not create shortcuts رو تیک بزنید و در پایان روی دکمهٔ Install کلیک می‌کنیم تا فرآیند نصب اندروید استودیو آغاز بشه:

تبریک می‌گم! اندروید استودیو با موفقیت نصب شد، دوباره روی دکمهٔ Next کلیک می‌کنیم:

با کلیک روی دکمهٔ Finish اندروید استودیو اجرا می‌شه اما اگه نمی‌خواهید الان اجراش کنید، تیک گزینهٔ Start Android Studio رو بردارید.

روش ۲: بدون فایل نصبی (.zip)

توی این روش باید از قسمت Android Studio Downloads در پایین صفحه فایل .zip اندروید استودیو رو دانلود کنید. پس‌از دانلود اون رو توی یه مسیر دلخواه استخراج کنید. بعد پوشهٔ bin رو باز کنید و روی فایل studio.exe راست‌کلیک کنید و Send > Desktop (Shortcut) رو انتخاب کنید تا میان‌بر اندروید استودیو به دسکتاپ اضافه بشه. برای اجرا هم روی همین فایل یا میان‌برش توی دسکتاپ دوبار کلیک کنید. تمام!

نصب اندروید استودیو در لینوکس

ابتدا فایل .tar.gz که دانلود کردین رو توی پوشهٔ برنامه‌هاتون استخراج کنید (فرقی نداره کجا باشه، هر جا که راحت‌تر هستید استخراجش کنید، من توی پوشهٔ /opt استخراجش کردم).

با توجه به اینکه اندروید استودیو فقط در توزیع‌های ۶۴بیتی قابل اجراست، ممکن است پیش‌از اجرا نیاز باشد برخی از کتابخانه‌های ۳۲بیتی موردنیاز را نصب کنید.

برای اجرای اندروید استودیو، ابتدا پوشهٔ اندروید استودیو و سپس پوشهٔ bin رو در ترمینال باز می‌کنیم:

cd /opt/android-studio/bin

بعد هم studio.sh رو اجرا می‌کنیم:

./studio.sh

نصب کتابخانه‌های موردنیاز برای دستگاه‌های ۶۴بیتی

اگه شما ویرایش ۶۴بیتی اوبونتو رو اجرا می‌کنید، از این دستور استفاده کنید:

sudo apt-get install libc6:i386 libncurses5:i386 libstdc++6:i386 lib32z1 libbz2-1.0:i386

یا اگه ویرایش ۶۴بیتی فدورا رو اجرا می‌کنید، از این دستور استفاده کنید:

sudo yum install zlib.i686 ncurses-libs.i686 bzip2-libs.i686

نصب اندروید استودیو در مک

ابتدا پروندهٔ .dmg که دانلود کردین رو اجرا کنید. بعد اندروید استودیو رو توی پوشه Applications بکشید و رها کنید، بعد اندروید استودیو رو اجرا کنید.

راه‌اندازی اندروید استودیو (در همهٔ سیستم‌عامل‌ها)

پس‌از نصب اندروید استودیو باید اون رو پیکربندی کنیم و بعد SDK اندروید رو نصب کنیم. این فرآیند با نام Setup Wizard (جادوگر راه‌انداز) شناخته می‌شه و در همهٔ سیستم‌عامل‌ها به یک شکل انجام می‌شه. البته فرآیند راه‌اندازی به دو روش آنلاین و آفلاین انجام می‌شه که روش آنلاین برای افرادی خوبه که اینترنت پرسرعت دارن و از تحریم‌ها هم گذشتن؛ روش آفلاین هم برای افرادی خوبه که یا اینترنت پرسرعتی ندارن و یا به هر دلیلی نتونستن تحریم‌ها رو کامل دور بزنن و یا با مشکلی در راه‌اندازی آنلاین برخوردن.

راه‌اندازی آنلاین

ابتدا اندروید استودیو رو اجرا می‌کنیم. پیش‌از اجرای اندروید استودیو پیامی نمایش داده می‌شود که امکان ایمپورت تنظیمات قبلی را در اختیارمون می‌گذاره:

از اون‌جایی که ما برای اولین‌باره که اندروید استودیو رو نصب کردیم، Do not import settings رو انتخاب می‌کنیم و روی OK کلیک می‌کنیم تا اندروید استودیو بدون ایمپورت تنظیمات باز بشه:

اندروید استودیو داره لود می‌شه و زمانش به سخت‌افزارتون بستگی داره. البته چون اجرای اوله و سبک‌تره، در زمان کم‌تری نسبت به آینده باز خواهد شد، پس خیلی از سرعتش خوشحال نشید!

روی Next کلیک می‌کنیم:

در اینجا باید انتخاب کنیم که اندروید استودیو با تنظیمات پیشنهادی راه‌اندازی بشه یا اینکه می‌خواهیم تنظیمات راه‌اندازی رو سفارشی کنیم. این دو تا گزینه تفاوت زیادی ندارن فقط حالت استاندارد برخی‌از تنظیمات حالت سفارشی رو نداره که می‌تونید اون‌ها رو نادیده بگیرید. من حالت سفارشی رو انتخاب می‌کنم. دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

دراینجا باید مسیر جاوا رو مشخص کنیم. در گذشته‌های خیلی دور باید خودمون می‌رفتیم و جاوا رو دانلود و نصب می‌کردیم که دردسرهای زیادی داشت اما از گذشته‌های اندکی دور، اندروید استودیو یه رونوشت از OpenJDK رو همراه خودش داره و نیازی نیست جاوا رو جداگانه نصب کنیم اما اگر باز هم به هر دلیلی خواستید از جاوای خودتون استفاده کنید می‌تونید مسیر جاوایی که نصب کردید رو براش تنظیم کنید اما من و کتابچه از همین OpenJDK استفاده می‌کنیم. دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

در اینجا باید تم اندروید استودیو رو تنظیم کنیم. من از تم تیره استفاده می‌کنم تا چشمام کم‌تر اذیت بشن 🙂 و دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

در اینجا می‌تونیم انتخاب کنیم که کدوم کامپوننت‌ها دانلود و نصب بشن. در قسمت Android SDK Location هم باید مسیر نصب SDK رو مشخص کنید.

هشدار: در مسیر SDK نباید از فاصله استفاده شده باشد. برای نمونه مسیر C:\Users\Alireza\AndroidSdk درست و مسیر C:\Users\Alireza\Android Sdk نادرست است.

دوباره روی دکمهٔ Next کلیک می‌کنیم:

در پایان باید بررسی کنیم که آیا همه‌چیز درسته یا نه و اگه چیزی مشکل داشت برگردیم و درستش کنیم. ابتدا مسیر SDK و سپس مسیر JDK رو بررسی کنید تا درست باشن، هر چند می‌شه بعد از نصب هم اون‌ها رو تغییر داد اما پیشگیری بهتر از درمانه دیگه 🙂 جلوی Total Download Size می‌تونید حجمی که قراره دانلود بشه رو ببینید، برای من ۶۱۵ مگابایت فایل باید دانلود بشه که اطلاعات بیشتر رو پایینش نوشته که هر کامپوننت حجمش چقدره.

خب اگه همه‌چیز درسته و آماده دانلود هستید، روی دکمهٔ Finish کلیک می‌کنیم تا دانلود آغاز بشه:

با توجه به اینکه حجم دانلودی کمی زیاده، ممکنه چندین دقیقه طول بکشه که توصیه می‌کنم برای خودتون قهوه دم کنید تا خوابتون نبره 🙂 اگه هر کدوم از فایل‌ها دانلود نشدن خیلی ناراحت نشید، بعد از نصب می‌تونید از قسمت SDK Manageer اون‌ها رو دانلود کنید. البته اگه هیچ کدومشون دانلود نشد بعد از این‌که اندروید استودیو رو بستید و دوباره باز کردید، دوباره صفحه دانلود براتون میاد.

تبریک می‌گم! اندروید استودیو با موفقیت هر چی که لازم داشت رو دانلود و نصب کرد و حالا می‌تونید ازش استفاده کنید. روی دکمهٔ Finish کلیک می‌کنیم تا صفحهٔ Welcome to Android Studio باز بشه:

راه‌اندازی آفلاین

پس‌از این‌که نصب اندروید استودیو به پایان رسید، تیک Start Android Studio رو بردارید تا اندروید استودیو اجرا نشود. SDK ویژهٔ سیستم‌عامل خودتون رو از پایین همین برگه دانلود کنید. سپس یک پوشه در هر جایی که خواستید بسازید و فایلی را که دانلود کرده‌اید به آن پوشه منتقل کنید. در پایان فایل رو استخراج کنید.

نکته: در مسیر پوشه‌ای که SDK در آن قرار دارد نباید از هیچ فاصله‌ای استفاده شود! برای نمونه مسیر C:\Program Files\Android\Sdk نادرست ولی مسیر C:\Users\Alireza\AndroidSdk درست است.
برای استخراج این فایل در ویندوز می‌توانید از نرم‌افزار 7-Zip که یک نرم‌افزار رایگان و متن‌باز است استفاده کنید. البته این فایل با نرم‌افزار WinRAR نیز قابل استخراج است. هم‌چنین این فایل در بیشتر توزیع‌های لینوکس بدون نیاز به نصب نرم‌افزار قابل استخراج است.

حالا که فایل رو استخراج کردیم، نوبت به اجرا و پیکربندی اندروید استودیو رسیده. ابتدا اتصال اینترنتمون رو قطع می‌کنیم و بعد اندروید استودیو رو اجرا می‌کنیم (میان‌برش توی منوی استارت وجود داره). پیش‌از اجرای اندروید استودیو پیامی نمایش داده می‌شود که امکان ایمپورت تنظیمات قبلی را در اختیارمون می‌گذاره:

از اون‌جایی که ما برای اولین‌باره که اندروید استودیو رو نصب کردیم، Do not import settings رو انتخاب می‌کنیم و روی OK کلیک می‌کنیم تا اندروید استودیو بدون ایمپورت تنظیمات باز بشه:

اندروید استودیو داره لود می‌شه و زمانش به سخت‌افزارتون بستگی داره. البته چون اجرای اوله و سبک‌تره، در زمان کم‌تری نسبت به آینده باز خواهد شد، پس خیلی از سرعتش خوشحال نشید!

اینجا بهمون خطا می‌ده که فهرست افزودنی‌های SDK در دسترس نیستن. دلیلش اینه که ما اینترنتمون رو خاموش کردیم. روی Cancel کلیک می‌کنیم تا راه‌انداز اندروید استودیو اجرا بشه:

روی Next کلیک می‌کنیم:

در اینجا باید انتخاب کنیم که اندروید استودیو با تنظیمات پیشنهادی راه‌اندازی بشه یا اینکه می‌خواهیم تنظیمات راه‌اندازی رو سفارشی کنیم. این دو تا گزینه تفاوت زیادی ندارن فقط حالت استاندارد برخی‌از تنظیمات حالت سفارشی رو نداره که می‌تونید اون‌ها رو نادیده بگیرید. من حالت سفارشی رو انتخاب می‌کنم. دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

دراینجا باید مسیر جاوا رو مشخص کنیم. در گذشته‌های خیلی دور باید خودمون می‌رفتیم و جاوا رو دانلود و نصب می‌کردیم که دردسرهای زیادی داشت اما از گذشته‌های اندکی دور، اندروید استودیو یه رونوشت از OpenJDK رو همراه خودش داره و نیازی نیست جاوا رو جداگانه نصب کنیم اما اگر باز هم به هر دلیلی خواستید از جاوای خودتون استفاده کنید می‌تونید مسیر جاوایی که نصب کردید رو براش تنظیم کنید اما من و کتابچه از همین OpenJDK استفاده می‌کنیم. دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

در اینجا باید تم اندروید استودیو رو تنظیم کنیم. من از تم تیره استفاده می‌کنم تا چشمام کم‌تر اذیت بشن 🙂 و دوباره روی Next کلیک می‌کنیم:

در قسمت Android SDK Location مسیر پوشهٔ SDK که ساختیم رو وارد می‌کنیم یا روی آیکون پوشه کلیک می‌کنیم تا پنجرهٔ زیر باز بشه:

پوشهٔ SDK رو انتخاب می‌کنیم و روی OK کلیک می‌کنیم:

همون‌طور که می‌بینید پیام An existing Android SDK was detected در پایین قسمت Android SDK Location نمایش داده شده که یعنی اندروید استودیو تونسته SDK رو شناسایی کنه. روی Next کلیک می‌کنیم:

از اون‌جایی که اندروید استودیو نتونسته بود فهرست افزودنی‌های SDK رو دانلود کنه، دیگه فهرست مواردی که باید دانلود بشن رو نشون نمی‌ده و فقط نوع نصب، مسیر SDK و مسیر JDK رو نشون می‌ده. اگه همه‌چیز درسته، روی دکمهٔ Finish کلیک می‌کنیم:

اندروید استودیو با موفقیت راه‌اندازی شده و می‌تونید ازش استفاده کنید. روی دکمهٔ Finish کلیک می‌کنیم تا صفحهٔ Welcome to Android Studio باز بشه:

 

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه‌های فینگلیش پذیرفته نخواهند شد.
 • دیدگاه‌های نامرتبط به نوشته پذیرفته نخواهند شد.
 • از فرستادن دیدگاه‌های تکراری پرهیز کنید.

*
*

Refund Reason